Haberler

Prev Next
Haziran, 2013 - Kesintisiz Güç Kaynakları ve 19" Rack Kabinetler, Estap Ürün Sorumlusu Üzeyir Kaluk - BTHaber röportajı

Haziran, 2013

Estap Ürün Sorumlusu Üzeyir Kaluk, “19" Rack Kabin seçerken şirketler en çok nelere dikkat edilmeli” sorusunu “Şirketleri/yatırımcıları sınıflandırıp buna göre yorum yapmak daha doğru olacaktır. Çünkü her sınıfın farklı talepleri oluyor” diyerek yanıtladı ve dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıralandırdı:

Küçük ve orta ölçekli yatırımcılar, organizasyonları gereği, veri merkezleri hakkında genel kültür seviyesinde bilgi sahibi olup, üretici ve/veya bütünleştirici tavsiyesi ile hareket ederler. Önemli olan doğru kalite/fiyat oranını sağlamaktır. Diğer bir söylemle; modüler ve kaliteli bir ürüne, uygun bir maliyetle sahip olmaktır.

Kamu ve özel sermayeli yatırımcılar, daha çok dışarıdan danışmanlık hizmeti almaktadır. Bu durumda kaliteyi biraz daha önemsemektedirler. Kamu ve özel sermayeli yatırımcılar için 19" Rack kabin üreticisinin marka bilinirliği, satış öncesi ve sonrası hizmet oldukça önemlidir. Uluslararası standartlara dikkat etmeleri nedeniyle dokümantasyona da önem vermektedirler.

Ticari yatırımcılar, tecrübeleri ve ileri düzeydeki bilgi birikimleri sayesinde ne istediğini bilen şirketlerdir. Sonuçta müşterilerine en üst düzeyde hizmet sunmak zorundalar ve bunu eksiksiz olarak yapmalılar. Dolayısıyla karşılarındaki tedarikçilerden en üst seviyede kaliteli ürün ve hizmet beklerler. Ticari yatırımcılar için de satış öncesi ve satış sonrası destek çok önemlidir. Bir 19" Rack kabin üreticisi olarak hem uluslararası standartları sağlamak, hem her aşamada destek verebilmek ve hem de ürün yelpazesi ile ihtiyaçları karşılamak ciddi anlamda zorlu bir iş ama bir o kadar da eğiticidir.

19" Rack Kabin ve aksesuarlar, veri merkezleri için önemli elemanlar

19" Rack Kabinin sağladığı faydalar ile ilgili Estap Ürün Sorumlusu Üzeyir Kaluk şunları belirtti: “19" Rack Kabinler ve özellikle aksesuarlar, kablo ve cihazların düzenli bir şekilde organize edilmesine yardımcı olmanın yanında enerji yönetimi için en önemli araçtır. Kabloların düzenli olması karışıklığı önlerken diğer yandan 19" Rack kabin içerisindeki hava sirkülasyonunu da düzenlemektedir. Kapama panelleri vasıtasıyla kullanılmayan boşlukları kapatarak istenilmeyen hava kaçaklarını önlemiş oluruz.”

Kaluk, 19" Rack kabinlerin veri merkezlerinde enerji yönetimi açısından katkıları ile ilgili ise şu bilgileri paylaştı: “Bilindiği üzere veri merkezinde kullanılan enerji kadar dışarıdan enerji almak gerekir. Bu oranı en ideal düzeyde (1’e yaklaştıkça güç kullanımı ideale yaklaşmaktadır) sağlamak adına ise odayı veya koridoru soğutmak için gerekli olan enerji seviyesini düşürmek gerekir. Bunun içinde hava sirkülasyonunu düzenlemek ve doğru yönlendirmek gerekir. Sadece koridor uygulaması ile yüzde 40’a yakın bir enerji tasarrufu sağlıyorsunuz. Yani 19" Rack kabin ve aksesuarlar, veri merkezleri için önemli bir elemandır.”

Yayınlandığı dergi : BThaber