Haberler

Prev Next
Eylül, 2013 - DC-Book by Estap Lansmanı ve Estap’ın Datacenter stratejisi

Eylül, 2013

1-) Çok yakında Estap, Datacenter kitabı olan DC-Book by Estap’ı lanse etti. Kitap hakkında bilgilendirmenizi rica edebilir miyiz?

Evet. Geçen haftalarda Estap, datacenter kitabını yayınladı. İddialı bir söylem olacak ama benzeri yok. Bu kadar detaylı bir çalışma olmasının en büyük nedeni datacenter kurmanın faydalarının gösterilerek, bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunulması. Ayrıca kitabı hazırlarken bir veri merkezi kurulması durumunda her adımın dikkatlice düşünülüp, projelendirilmesi gerektiğine dikkat çekmek ilk hedefimizdi.

Çalışmada veri merkezini kimler talep eder, veri merkezleri neden kurulur, avantajları ve dezavantajları nelerdir, veri merkezlerindeki önemli unsurlar nelerdir ve veri merkezlerinde neler yapılır gibi sorulara cevaplar bulunmasına özen gösterdik.

2-) Datacenter ile ilgili katıldığınız etkinlikler var mı? Varsa bunlardan bahseder misiniz?

Grup içerisinde veya Legrand grup olarak, akademi programımız ve belirli bölgelerde datacenter iş gelişimi ile ilgili toplantılarımız var. Bunun haricinde Aralık ayında gerçekleştirilecek olan Datacenter Dynamics İstanbul 2013 konferansına Altın Sponsor olarak katılacağız. Konferansta 2 konuşmacı ile 35 dakikalık dolu dolu bir sunum yapacağız. Konuşmacılardan biri Minkels, Datacenter Stratejik Ürün Dizayn’ından sorumlu kişi. İnanılmaz bir bilgiye sahip. Kabinetlerdeki hava yönlendirme çözümlerinin, enerji verimliği üzerine etkisi konusunda oldukça doyurucu bilgileri bizimle paylaşacaktır. Akabinde ise Estap kabinetlerinin bu çözüm içerisinde ne kadar başarılı olduğunu gösteren bir sunumum olacak.

3-) Estap, veri merkezinin geleceğine ilişkin neler düşünüyor ve uzun vadeli stratejisi nedir?

Estap kendi bilgi ve tecrübesini, Legrand grup içerisinde datacenter uzmanlarının deneyimi ile birleştirip pazarda önemli bir güç olmak için şimdiden çalışmalara başlamıştır.

Teknolojinin gelişmesi ile birçok kurum ve kuruluş, veri merkezlerine yönelmiş durumda. Özellikle veri merkezlerinin paydaşlar için ortak faydaya sahip olması yatırımların artacağını göstermekte.

4-) Estap, Datacenter ile ilgili ne tür kolaylıklar sağlıyor?

Öncelikle hangi noktada konuya müdahil olduğumuz önemli. Bildiğiniz gibi alt yapı ve enerji ilk tamamlanması gereken hususlar. Bu durumlarda projenin en başında yer alırsak, A’dan Z’ye her konuda yardımcı olabiliriz. Ürün, ürün konfigürasyonu, dizayn, kurulum gibi. İleriki noktalarda projeye dahil olursak başladığımız noktadan itibaren en uygun çözümleri bulmak için çalışırız.Sonuçta Estap olarak veri merkezleri için birçok çözümümüz var. Grup bünyesinde kardeş firmalarımızdan da gerekli çözümleri temin etmemiz mümkün. Dolayısıyla bir projenin her noktasında her türlü desteği sağlayabiliyoruz.

5-) Datacenter’ın geleceği ile ilgili düşünceleriniz nelerdir? Hangi noktaya ulaşacağına dair bir öngörünüz nedir?

Gelecek datacenter.Teknolojinin hızlı gelişimi, veri için daha profesyonel cihazlar talep etmekte. Bu da daha profesyonel veri odaları ihtiyacını doğurmaktadır. Bildiğiniz gibi herşey internet üzerinden sağlanmakta ve neredeyse her bilgi sanal olarak saklanmakta. Düşünsenize bankanızın elektriğinin 5 dakikalığına kesildiğini veya internetiniz gittiği zaman şirketinizi düşünün. Bu problemleri önlemenin en önemli yolu gelişmiş veri merkezleridir. Veri merkezlerindeki sonraki adımlar ise daha çevreci ve doğal enerji tüketimi sağlamaktır.

6-) Veri merkezlerinin kurulumundan sonra işletiminde ki en önemli unsurlar nelerdir?

Kurulumdan sonra en önemli nokta veri merkezinin sürekli aktif kalmasını sağlamak için gerekli önlemleri almaktır aslında ve tabii birinci sırada enerji geliyor. Bu yüzden kurulum esnasında enerjinin devamlılığı ve UPSler (kesintisiz güç kaynakları) ile ilgili çok doğru bir çalışma gerçekleştirmek gerekir. Bildiğiniz gibi Grup şirketlerimizden Inform’un da bu konuda çok ciddi çalışmaları var. Sonrasında bizce, işletme sırasında en önemli nokta olan bu enerjinin doğru yönetimi. En çok para harcanan yer! Ve enerji harcama dağılımında soğutma sistemleri de yüksek oranlarda yer alır. Onun için bütün sistemin, bu bağlamda soğutmanın optimum şekilde yönetilebilmesi açısından da ele alınması gerekir. Kabinlerin de bu konuya çok büyük katkıları olur. Bu konuyu zaten belirttiğim gibi Aralık ayındaki DataCenter Dynamics organizasyonu sırasında paylaşacağız.

Üzeyir Kaluk
Datacenter İş Geliştirme ve Ürün Sorumlusu

Yayınlandığı dergi : IT Network