Haberler

Prev Next
22 Ocak, Dünya gazetesi röportajı

Ocak, 2013

Kabinet üreticisi Estap yeniden yapılandı

2008’de Legrand Group’a satılan kabinet üreticisi Estap, yeniden yapılanmasını tamamladı. Kadroyu, bayi ve çözüm ortağı sayısını yeniden belirledi.

Kabinet üreticisi Estap’ın yeni bir kadro ile profesyonelleşmeye doğru ilerlediğini belirten Türkiye Satış Müdürü Türker Aydın, “Tüm Türkiye’de İstanbul, İzmir, Ankara ve Adana’da birer kanal satış yöneticisi personelimiz var. Bu arkadaşlarımız direk olarak hem kurumlarla hem de bayilerle olan koordinasyonu sağlıyor” dedi.

   Estap Türkiye’nin, Legrand Group’a yüzde yüz devrinin 2008’in Nisan ayında gerçekleştiğini dile getiren Aydın, “Biz kabinet üretiyoruz. Kabinet stokta tutulan bir ürün değil. Proje bazlı üretiliyor. İdari kadromuzu müşteri ve proje odaklı hale getirdik. Fatura kesilen firma sayısını binden 150’ye indirdik. Bu yıl da direkt çalışılan bayi ve çözüm ortağı sayısını 100’ün altına indirmeyi hedefliyoruz” dedi.

   Üretici firma olarak ana görevlerinin Ar-Ge çalışmalarına ağırlık vererek ürünü geliştirmek olduğunu ifade eden Aydın, Estap’ı yeni yapılanmayla beraber bu yönde geliştirmeyi planladıklarını bildirdi. Aydın, “Birlikte çalıştığımız toplamda 10 bölge bayimiz bulunuyor. Şubatta Türkiye’de atayacağımız 20 iş ortağı ile sözleşmeli olarak çalışmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Estap - Dünya Gazetesi röportajı (PDF, 1,49 MB)
   Sektörün en eski firmalarından biri olan Estap’ın üretiminin yüzde 30’unu yurtiçi pazarında sattıklarını aktaran Türker Aydın, Türkiye pazarının yüzde 70’ine sahip olduklarını açıkladı. Ürünlerinin yüzde 70’ini ise ihraç ettiklerini belirten Aydın, “Ürettiğimiz 10 kabinetin 3 tanesini Türkiye’de satıyoruz, 7 tanesini de yurtdışına gönderiyoruz. Ağırlıklı olarak Avrupa, Ortadoğu’da güçlüyüz. Rusya pazarında oldukça bilinen bir markayız ve Amerika kıtasında da birkaç ülkeyle çalışıyoruz” dedi.

   Fabrika dahil 350 kişiye istihdam sağladıklarını belirten Aydın: Fabrikamız 40 bin metrekare alanda kurulu. İlk üretim alanımızda standart ürünlerin üretimleri yapılır. İkinci bölümde özel üretimler gerçekleştirilir. CeBIT fuarında 4 farklı ürünü piyasaya sunduk. Bu Şubat ayında seri üretime geçeceğiz. Yeni ürünler arasında 400 santigrat dereceye kadar dayanıklı ürünler de var. Yangın içindeki aktif cihazlar 2 saate kadar korunabiliyor” dedi.